Dominikánská republika je po Kubě druhý největší a nejlidnatější stát v karibském regionu. Nachází se ve východní části ostrova Hispaniola, jenž je součástí souostroví Velké Antily, a zaujímá zhruba dvě třetiny plochy tohoto ostrova. Jedinou pevninskou hranici má se sousedním státem Haiti. I přes nevelké území je povrch země mimořádně rozmanitý, od úrodných nížin v povodí řek, přes mangrovové bažiny a vyprahlé savany až po vysočiny a horské oblasti porostlé bujnou vegetací deštného pralesa. Tyto kontrasty také demonstruje nejvyšší hora Pico Duarte (3 175 m n.m.), v pohoří Cordillera central, jejíž vrchol je často zahalen v mlžném oparu, a nejnižší bod ostrova, solné jezero Enriquillo, s hladinou 44 metrů pod úrovní moře.
Historie
Ostrov byl objeven v r. 1492 Kryštofem Kolumbem. Do roku 1795 byla Dominikánská republika španělskou kolonií, pak střídavě pod vládou Francie, Haiti a Španělska. Od roku 1865 je samostatný stát. Obyvatelstvo tvoří z větší části mulati a černošské obyvatelstvo, bílých kreolů je asi pětina, přítomni jsou i asiaté.
Kdy se sem vydat?
Podnebí je zde vlhké tropické, proto se sem lze vydat kdykoli. Teploty se během roku pohybují od 25 do 35 °C. Nicméně nejpříjemnější čas, kdy trávit dovolenou v Dominikánské republice, je pro Středoevropana období zimy.